Wybór właściwej metody czyszczenia elewacji jest trudną decyzją, gdyż obecnie na rynku można spotkać się z wieloma różnymi sposobami. Powszechnie wykorzystywane techniki czyszczenia takie jak np. ciśnieniowe czyszczenie elewacji są przeznaczone do różnych typów powierzchni, od rodzaju podłoża bowiem uzależniony jest wybór konkretnej metody mycia elewacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poziom zabrudzenia zależy z reguły od miejsca, w którym stoi budynek. Elewacja będzie musiała być czyszczona częściej, gdy sąsiaduje z ruchliwą ulicą lub znajduje się obok zakładu przemysłowego. Ogromne znaczenie ma faktura tynku, jakim jest pokryta. Powierzchnie gładkie są w tym aspekcie o wiele mniej podatne na brud. Jeżeli tynk dobrze chłonie wilgoć, to też mocniej będzie się brudził.  Im więcej jest w stanie pochłonąć, tym niestety mniejsza jest także szansa, że deszcz naturalnie spłucze zabrudzenia. Brud raczej wniknie głębiej w strukturę tynku wraz z wodą pozostawiając mało estetyczny efekt. Najskuteczniejszą metodą usuwania zanieczyszczeń w tym wypadku jest wymienione wcześniej ciśnieniowe czyszczenie elewacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polega ciśnieniowe czyszczenie elewacji?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabrudzenia najprościej zlikwidować za pomocą wody pod dużym ciśnieniem. Wykorzystuje się do tego specjalne gorąco wodne myjki ciśnieniowe. Ciśnieniowe czyszczenie elewacji najczęściej opiera się na myciu gorącą wodą, profesjonalne firmy rzadko korzystają z detergentów lub środków do mycia fasad. Nie należy się martwić o możliwość uszkodzenia czyszczonej powierzchni przez ciśnienie, ponieważ dostosowuje się jego wysokość, a samym myjkom zakłada się odpowiednie dysze. Specjaliści poprzedzają ciśnieniowe czyszczenie elewacji wykonaniem bardzo szczegółowego rozeznania. Ma ono na celu określenie rodzaju i poziomu możliwej eksploatacji materiału, z którego wykonana jest fasada np. tynku. W przypadków zabytków wymagane jest odbycie obowiązkowej konsultacji z konserwatorem lub opiekunem zabytków. Kluczowe jest, aby nie doszło do uszkodzenia zabytkowego budynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak często warto czyścić elewację?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mycie elewacji to zabieg, który dobrze jest wykonywać w miarę regularnie. Nie musi to być co rok. Warto jednak przeprowadzić ciśnieniowe czyszczenie elewacji np. co kilka sezonów.  Zależy to też rodzaju użytego w konkretnej elewacji, ponieważ materiały różnie reagują na kontakt z brudem. Bardzo istotną kwestią jest wspomniane już położenie budynku z tego względu, że domy położone np. w pobliżu lasu należy czyścić zdecydowanie częściej, by nie porastały mchem i porostami. Przed podjęciem decyzji można samodzielnie przyjrzeć się fasadom i ścianom zewnętrznym budynku i zadecydować, czy to już właściwy moment na ciśnieniowe czyszczenie elewacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciśnieniowe czyszczenie elewacji – metoda hydrodynamiczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjne metody mycia elewacji stają się coraz mniej opłacalne w świetle technologii, które obecnie wchodzą na rynek. Obecnie rzadko kto korzysta z firm, które myją okna za pomocą gąbek, czy wysięgników przy zastosowaniu asekuracji linowej. Współcześnie największą popularnością cieszą się wyjątkowo skuteczne metody hydrodynamiczne, w tym ciśnieniowe czyszczenie elewacji. Najprościej jest usunąć zabrudzenia po prostu zmywając je za pomocą specjalnie oczyszczonej wody demineralizowanej. Woda tego typu nie tylko dosłownie rozpuszcza zanieczyszczenia oraz sole, ale również usuwa bardzo nieestetyczną patynę. Ciśnieniowe mycie elewacji sprawdza się również w przypadku małych detali. Metoda ta wymaga użycia śladowej ilość wody i błyskawicznie sprawia, że drobne elementy ponownie nabierają dawnego blasku. Metody hydrodynamiczne są tak skuteczne ze względu na to, że woda dosłownie wnika do wnętrza ściany.  Zaawansowane myjki ogrzewają wodę  do temperatury od 80 do 140 stopni Celsjusza. Zastosowanie gorącej wody przynosi bardzo dobre rezultaty. Nie tylko skraca czas potrzebny na wyczyszczenie danej powierzchni, ale pozwala także usunąć tłuste zabrudzenia. Woda po osiągnięciu temperatury około 130 stopni zamienia się w parę po wyjściu z dyszy. Para cechuje się słabszym działaniem mechanicznym i nie likwiduje zanieczyszczeń, natomiast zmiękcza i usuwa organiczne oraz mieszane nawarstwienia powierzchniowe. W celu zwiększenia skuteczności ciśnieniowego czyszczenia elewacji, powierzchnię poddaje się czyszczeniu strumieniem wody za pomocą agregatu generującego ogromne ciśnienie. Woda wnika w ten sposób w ścianę, a następnie wypłukuje substancje zaschnięte i rozpuszczone w fakturze fasady. Jest to szczególnie skuteczna metoda usuwania szkodliwych dla elewacji soli. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciśnieniowe czyszczenie elewacji na terenie Olsztyna i Trójmiasta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szukasz specjalistów, jeśli chodzi o ciśnieniowe czyszczenia elewacji? Aquacleaning 24 to zespół specjalistów, którzy od wielu lat zajmują się myciem elewacji i okien na terenie Olsztyna, Sopotu, Gdańska i Gdyni. Jako jedyni na terenie Trójmiasta i Olsztyna oferujemy ciśnieniowe czyszczenie elewacji z użyciem ciepłej wody demineralizowanej. Jesteśmy pewni, że przez długi czas będziesz zadowolony z naszych usług. Gwarantujemy najwyższej klasy efekty mycia zauważalne na terenie całego miasta!  Zapraszamy do kontaktu z Nami!

 

 

 

 

 

 

Zadzwoń i zamów