Obecny rynek usług czyszczących składa się z wielu firm, które korzystają z różnego rodzaju metod. Jednym z takich sposobów jest mycie okien na wysokości, czyli zadanie czekające właścicieli wszystkich większych firm, biurowców i publicznych ośrodków. Obsługa tych miejsc nie powinna wykonywać prac tego typu samodzielnie. Nie oznacza to, że szyby zostaną pozostawione same sobie i jedyną szansą na ich opłukanie będzie obfity deszcz.

Przepisy dotyczące prac tego typu wymagają od pracodawców i osób kontrolujących pewności, że czynności prowadzone na wysokości będą odpowiednio zaplanowane, nadzorowane i wykonywane przez fachowców. Obejmuje to również stosowanie odpowiedniego sprzętu. Planując mycie okien, należy zatrudnić do tego celu profesjonalistów, którzy za pomocą teleskopowych myjek będą potrafili bez narażania zdrowia i życia doczyścić szklaną powierzchnię na niemal każdej wysokości. W tym przypadku ważne jest aby omówić wszystkie czynności związane z czyszczeniem okien z pracownikiem zatrudnionej firmy. Wspólne opracowanie uzgodnionego, skoordynowanego podejścia do zadania jest niezbędne do zmniejszenia ryzyka wypadku. Jako właściciel obiektu będziesz wiedział najlepiej, czy konstrukcja okna lub budynku pozwala na bezpieczne czyszczenie okien za pomocą samych szczotek teleskopowych, czy konieczne okaże się przeprowadzenie prac na wysokościach.

Czy każdy budynek musi być czyszczony przez specjalistyczną firmę?

Jeżeli chcesz aby okna zostały umyte wyłącznie od wewnątrz, możesz poprosić Twoją sprzątaczkę aby przetarła szyby od środka. Zwykle jednak takie sprzątanie nie przynosi zadowalających efektów. W końcu najwięcej brudu znajduje się po zewnętrznej stronie okna, gdzie nikt bez uprawnień już znaleźć się nie powinien. 

Należy zwrócić uwagę, że działania wykonywane na powierzchni, która znajduje się co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, są już pracą na wysokości! Nie zalicza się do niej powierzchni (niezależnie od wysokości), która jest:

  • osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami z oknami oszklonymi,
  •  wyposażona w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Mycie okien na wysokości wymaga zatem od pracowników odpowiednich umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Czyszczenie okien jest skomplikowanym i bardzo czasochłonnym zadaniem. Niezależnie od tego, należy to robić regularnie. Przemawia to za zatrudnieniem w tym celu specjalistów, którzy dzięki odpowiedniemu sprzętowi uporają się z brudem i smugami w możliwie najkrótszym czasie. Pamiętaj, że chociaż mycie okien w domu może być stosunkowo łatwe, staje się znacznie trudniejsze, gdy trzeba to robić dziesiątki metrów nad ziemią. Absolutnie nie warto ryzykować zatrudniając osoby prywatne, nieposiadające odpowiednich certyfikatów. 

Jak więc odbywa się  profesjonalne mycie okien na wysokości? 

Specjaliści pracujący na dużych wysokościach posiadają szereg narzędzi i sprzętu, które wykorzystują w tym celu. Typowy, nowoczesny sprzęt do czyszczenia okien składa się ze szczotek na długich, teleskopowych wysięgnikach. Narzędzia te pozwalają na dokładniejszą i bezpieczniejszą pracę. Umożliwiają także mycie okien na wysokości ze znacznie większą wydajnością! Mycie okien wodą demineralizowaną pozwala uniknąć smug oraz gwarantuje czystość, która utrzymuje się bardzo długo. W dzisiejszych czasach wykwalifikowany pracownik z reguły wykona swoją pracę z bezpiecznego podłoża za pomocą teleskopowej szczotki. Zwykła woda z kranu jest pełna osadów i minerałów. Te zanieczyszczenia powodują powstawanie plam i smug pozostających po wyschnięciu wody. Z tego powodu fachowcy używają wody demineralizowanej. Profesjonaliści oczyszczają wodę przepuszczając ją przez szereg filtrów i  wykorzystują naturalne procesy, takie jak odwrócona osmoza.

Dlaczego warto postawić na myjki teleskopowe?

Można zacząć się zastanawiać po co ludzie wymyślili tak skomplikowane sposoby, skoro tradycyjne metody zawsze działały? Cóż, istnieje powód, dla którego mycie okien na wysokości oczyszczoną wodą stało się tak popularne. Przede wszystkim, systemy teleskopowe eliminują potrzebę stawiania drabin i spuszczania lin, drastycznie zmniejszając ryzyko obrażeń pracowników i szkód materialnych. Woda demineralizowana jest całkowicie nieszkodliwa dla mytej nieruchomości, ogrodu i środowiska. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, które wykorzystują szkodliwe chemikalia i detergenty. Ponadto wykwalifikowani operatorzy szczotek teleskopowych zasilanych wodą zwykle czyszczą nie tylko okna, ale także ramy, co zapewnia znacznie lepsze wykończenie.

Jeżeli jesteś z Trójmiasta i chcesz zobaczyć na swoich oknach niesamowity efekt perfekcyjnie czystych szyb – skontaktuj się z nami! Postaramy się możliwie jak najszybciej odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. 

Zadzwoń i zamów