Wybór właściwej techniki czyszczenia elewacji to bardzo istotna decyzja. Szczególnie jeśli chodzi o budownictwo w Polsce, które nie należy do najlepszych. Obiekty architektoniczne na terenie naszego kraju nie zostały bowiem wykonane z właściwych materiałów, nie spełniają norm technicznych i przez to są najczęściej w bardzo złej kondycji. Stawia to przed firmą czyszczącą bardzo duże wyzwanie, gdyż wiele metod zostaje w tej sytuacji wykluczonych. Podobnie jest również jeśli chodzi o mycie fasad szklanych. Dobór niewłaściwej techniki z pewnością uszkodzi powierzchnię i niezbędny może być nawet remont. W przypadku natomiast elewacji – ponowne malowanie, które równoznaczne jest ze wzrostem kosztów. Jak więc prawidłowo przeprowadzić mycie fasad szklanych? Jak specjaliści radzą sobie z konkretnymi zabrudzeniami? Czy warto postawić na usługi fachowców? Tego dowiesz się właśnie z tego artykułu!
Hydrodynamiczne mycie fasad szklanych oraz elewacji
Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem, jeśli chodzi o mycie fasad szklanych i tynkowych to techniki oparte na odwróconej osmozie. Gwarantują one nie tylko niskie koszty, ale również bardzo krótki czas realizacji. Wystarczy agregat z odwróconą osmozą, kilka myjek i fachowa wiedza, aby otrzymać doskonałe rezultaty. Czyszczenie metodami hydrodynamicznymi w stosunku do tradycyjnych jest obecnie o wiele bardziej popularne. Woda oczyszczona z substancji mineralnych rozpuszcza i likwiduje zanieczyszczenia różnego typu oraz tzw. sole, przy czym nie zostawia brzydkiego efektu patyny. Mycie teleskopowe, ciśnieniowe lub niskociśnieniowe sprawdzają w przypadku każdego obiektu architektonicznego. Jednak wybór konkretnego sposobu jest zależny od diagnozy jaką postawią fachowcy. Z reguły stawiają oni na mycie teleskopowe w połączeniu z dobrej klasy detergentami lub Softwash. Są to w zasadzie najbezpieczniejsze metody. Warto mieć bowiem na uwadze, że źle dostosowane ciśnienie wody może sprawić, że z elewacji odpadnie farba. Sam strumień wody zaś pozostawi bardzo nieestetyczne rysy. Dlatego dobrze jest zastosować się do rad fachowców i nie oszczędzać jeśli chodzi o mycie fasad szklanych i innych powierzchni. Dlaczego? Koszty samego czyszczenia są minimalne w porównaniu do pieniędzy, które niezbędne będą w przypadku np. malowania.
Mycie fasad szklanych oraz elewacji metodami suchymi
Oczyszczanie powierzchni w sposób mechaniczny np. piaskiem lub strumieniem powietrza pod ciśnieniem jest nieco mniej bezpieczną opcją. Ścierniwa mogą uszkodzić powierzchnię, gdyż ich głównym założeniem jest właśnie “odrywanie” warstw brudu. Wiąże się to również z ścieraniem materiału i farby, którą została pokryta dana elewacja. Mycie fasad szklanych jest wręcz zabronione pod kątem metod suchych. Specjaliści korzystają z ścierniw różnego typu, o innej twardości oraz kształcie. Bardzo często używają: piasku, szklanych microkulek, proszku z węglanem sodu, a także pyłu marmurowego. Czyszczenie suche jest szybkie, ale mało skuteczne, gdyż z reguły powoduje uszkodzenie danej struktury i obliguje do ponoszenia wysokich kosztów naprawy. Jest po prostu nieopłacalne. Lepiej zainwestować w firmę, która wykona mycie fasad szklanych lub elewacji wodą demineralizowaną. Klient zyskuje w takim wypadku pewność, że płaci wyłącznie za same korzyści i nie grożą mu żadne ewentualne straty.
Mycie fasad szklanych – metody mieszane
Faktem jest jednak, że prawdziwie firmy wyspecjalizowane firmy stosują tzw. techniki mieszane. Oznacza to, że wykorzystują różne sposoby w obrębie jednego rodzaju, np. mycie teleskopowe i softwash albo stosują, na przykład czyszczenie mgławicowe. Ta ostatnia metoda znajduje bardzo duże zastosowanie, jeśli chodzi o usuwanie korozyjnych zanieczyszczeń nawarstwionych na kamieniach ozdobnych, naturalnych, wytrzymałych powłokach malarskich. Nadaje się również do usuwania graffiti, rdzy oraz plam wapiennych i resztek z tynku lub zaprawy. Najczęściej specjaliści używają do tzw. mgławicówki specjalnego agregatu, który miesza równocześnie lub selektywnie wodę, sprężone powietrze i detergenty. Wąż maszyny zaopatrzony jest w głowicę wystrzeliwującą obłoczki mgły o wysokiej mocy. Ciśnienie dostosowywane jest do konkretnego rodzaju podłoża, a także zabrudzenia. Jest to dobra metoda na mycie fasad szklanych, jednak z pewnością bezpieczniejszy jest Softwash oraz odwrócona osmoza.
Czyszczenie to nie tylko mycie fasad szklanych – postaw na usługi profesjonalistów!
Każde oczyszczanie powierzchni, niezależnie od jej rodzaju, powinno być poprzedzone wykonaniem szczegółowej analizy. Wbrew pozorom bardzo łatwo jest uszkodzić warstwę ochronną budynku, ocieplenie lub tynk. Specjalista określi bezbłędnie rodzaj i stopień zniszczenia materiału, z którego powstała dana elewacja, a także grubość nawarstwień. Ponadto załatwi on niezbędne procedury związane z czyszczeniem zabytków. W porozumieniu z inwestorem może on wykonać obowiązkową konsultację z konserwatorem. Poza tym dzięki analizie wstępnej profesjonalista będzie wiedział, jaki sprzęt powinien zabrać ze sobą, a także ustali z klientem konkretny termin realizacji. Czy warto? Zdecydowanie tak! Inwestycja w usługi firmy to przede wszystkim pieniądze przeznaczone na pewne efekty i długotrwałe rezultaty.
Mycie fasad szklanych i elewacji na terenie Trójmiasta i Olsztyna!
Aquacleaning 24 to zespół doświadczonych fachowców, którzy wiedzą jak zająć się dowolnym obiektem mieszkalnym bądź użyteczności publicznej. Nasze usługi to gwarancja wysokiej jakości i efektów, które utrzymają się długo po zakończeniu prac. Od lat wykonujemy mycie fasad szklanych, elewacji i różnego typu budynków na terenie Olsztyna, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Ponadto jesteśmy jedyną firmą w Trójmieście, która używa ciepłej wody demineralizowanej. Zależy Ci na szybkich rezultatach i niezwłocznej realizacji? Skontaktuj się z nami! Wspólnie dobierzemy odpowiednią metodykę pracy do Twoich indywidualnych potrzeb!